Kako bi suprug mogao prisustvovati porodu, potrebno je ispuniti određene uvjete i pridržavati se propisanih procedura:

1. Zdravstveni uvjeti za prisustvo:

Suprug mora imati uredne nalaze briseva grla i nosa (nije bitno gdje su brisevi uzeti).
Nalaz mora biti važeći i prikazan medicinskom osoblju prije ulaska u rađaonu.

2.Postupak prijave za prisustvo:
Trudnica na prijemu treba obavijestiti osoblje da suprug želi prisustvovati porodu.
Suprug može biti prisutan samo tijekom samog čina poroda, ali ne i u pred rađaonici.

3.Posebni uvjeti i ograničenja:Prisustvo supruga moguće je samo ako je epidemiološka situacija zadovoljavajuća, s posebnim naglaskom na gripu i druge respiratorne infekcije.
U slučaju pogoršanja epidemiološke situacije, moguće su izmjene u pravilima prisustva, o čemu će osoblje pravovremeno obavijestiti.
Molimo da se pridržavate ovih uputa kako bismo osigurali sigurnost svih pacijentica, novorođenčadi i medicinskog osoblja.
Hvala na razumijevanju!

UPUTE ZA PACIJENTE KOJI ŽELE OSTVARITI PRAVO NA FINANSIRANJE BIOMEDICINSKI POTPOMOGNUTE OPLODNJE

Novi Pravilnik BMPO FBIH-pdf

Uputstvo za pacijente:

Pacijenti osnovne informacije mogu dobiti putem telefona (032/447-523), ili lično;
Pacijenti se najavljuju putem telefona (032/447-523), ili mogu lično uzeti termin (termini se odnose na sve usluge);
Pacijenti dolaze sa uputnicom iz ambulante porodične medicine koja je naslovljena na Odjel za humanu reprodukciju (uputnica se koristi za jednu uslugu ili jednog bračnog partnera);
Pacijenti donose svu dokumentaciju vezano za problematiku (isključivo kopije, originali se ne primaju obzirom da Odjel za humanu reprodukciju nema obavezu čuvanja dokumentacije ili vođenja povijesti bolesti).

Vađenje krvi  za hormone

Vađenje krvi vrši se isključivo u periodu od 07:30 do 10:00 sati. Pacijenti su dužni pridržavati se ovog rasporeda kako bi se osigurao nesmetan rad laboratorija i blagovremena obrada uzoraka.

Informacija za pacijente – Naručivanje na pregled kod specijaliste nuklearne medicine

Poštovani pacijenti,
Ukoliko vam je vaš ljekar dao uputu na pregled ili dijagnostičku proceduru u službi nuklearne medicine, molimo vas da pažljivo pročitate sljedeće informacije kako biste se pravilno naručili i pripremili za pregled.
Kako se naručiti?
• Pregled kod specijaliste nuklearne medicine se vrši isključivo uz ljekarski uput (uputnicu) s nalazima hormona Ft3, Ft4 i TSH
• Naručivanje se može obaviti lično ili telefonom 032 -447-147 iskljucivo u periodu od 10:30 do 13:00
• Prilikom naručivanja, potrebno je dostaviti:
o Ljekarski uput (uputnicu )
o Medicinsku dokumentaciju (raniji nalazi s našeg odjela, laboratorijski testovi, otpusna pisma, CT/MRI snimci ako ih imate, specijalisticke nalaze drugih ljekara koji vam daju uput na naš odjel),
o Kontakt informacije radi potvrde termina.

Molimo cijenjene pacijente da svaki dolazak na našu Službu prethodno najave na kontakt broj telefona 032 -447-147 te da dolaze isključivo u vrijeme kada im je zakazana medicinska usluga u našoj Ustanovi, a kako bi se izbjegle bespotrebne gužve
Izdavanje nalaza Svi nalazi sa odjela nuklearne medicine izdaju se isključivo svakim radnim danom u periodu od 11:00 do 13:00 sati.
Pacijenti su obavezni pridržavati se ovog termina bez izuzetaka
.

Transfuzijski centar vodič za pacijente

! Prijem davalaca krvi i uzimanje krvi svaki radni dan u terminu od 7:30h do 14:00h. Davaoci krvi trebaju doći sa identifikacionim dokumentom. Poželjno je prije davanja krvi pojesti lagan obrok (ne masno!) i popiti tečnosti (ne alkohol!). Slobodno pitajte sve što vas zanima u vezi davanja krvi. Naše ljubazno osoblje stoji Vam na raspolaganju. Darujte krv-znamo da je imate!
! Ambulantni prijem pacijenata za uzimanje uzorka krvi za imunohematološko i serološko testiranje svaki radni dan od 7:30 do 10:00 . Nije potrebno prethodno zakazivanje usluge. Nalaz se izdaje u terminu od 13:00 do 14:00 svaki radni dan.Pacijenti trebaju ponijeti sa sobom ovjerenu zdravstvenu knjižicu i uredno popunjenu Uputnicu u bolnicu.

Za imunohematološko ispitivanje potrebno je imati jasnu medicinsku indikaciju (preoperativna priprema, trudnoća, utvrđivanje krvne grupe muža kod Rh(D) negativnih trudnica, hematološka opservacija i slično).
Uslugu određivanje krvne grupe “na lični zahtjev” za sve koji žele da saznaju svoju krvnu grupu, a nemaju medicinsku indikaciju, naplaćujemo po utvrđenom Tarifniku usluga.

Za serološko testiranje na markere infekcija potrebno je imati na uvid nalaz specijaliste po čijoj uputi se traži testiranje.Za testiranje na HIV pacijent će potpisati Informirani pristanak.

Pacijent kome je uskraćeno pravo na zdravstvenu zaštitu, odnosno pacijent koji nije zadovoljan pruženom zdravstvenom uslugom, odnosno postupkom zdravstvenog ili drugog radnika zdravstvene ustanove, može podnijeti prigovor direktoru Bolnice.

Prigovor se podnosi neposredno (izjava na zapisnik) ili pisanim putem (putem sandučića za prigovore, pohvale i sugestije postavljenim u bolničim organizacionim jedinicama, predajom na protokol Bolnice, poštom, elektronskom poštom). Prigovor treba podnijeti razumnom roku od dešavanja, da bi se postupak ispitivanja osnovanosti proveo što kvalitetnije.

Prigovor se podnosi na jednom od jezika i pisama koji su u službenoj upotrebi u BiH.

Prigovor treba biti razumljiv i potrebno je da sadrži sljedeće elemente: naziv organizacione jedinice na koju se prigovor odnosi (odjel, odjeljenje, sektor) odnosno bitne elemente koje upućuju na njen naziv, razloge podnošenja, vrijeme i kratak opis dešavanja, dokaze kojima se potvrđuju izneseni navodi i druge podatke koji omogućavaju ispitivanje po prigovoru. Podnosilac prigovora u prigovoru navodi da li želi odgovor na dopis. Ako pacijenti želi odgovor po prigovoru, dužan je navesti ime, prezime i adresu.

Prigovor mora biti potpisan od strane pacijenta ili zakonskog zastupnika, odnosno od osobe ovlaštene na podnošenje prigovora (uz čitko navođenje imena i prezimena) i u njemu se navodi tačna adresa podnosioca i/ ili kontakt telefon. Ako prigovor u ime pacijenta podnosi ovlašteno lice, uz prigovor treba priložiti odgovarajući dokaz (punomoć, rješenje o starateljstvu i sl.).

Direktor zdravstvene ustanove, najkasnije u roku sedam dana od dana podnošenja prigovora, donosi odluku. Pacijent koji nije zadovoljan odlukom direktora zdravstvene ustanove, ima pravo zaštitu svojih prava zatražiti kod nadležnog ministra zdravstva, u roku od 15 dana od dana prijema odluke.

Obrazac za prigovor